Close
(0) اقلام
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
تمام کالاها
  Filters
  تنظیمات
  جستجو

  از بیماری فشارخون چه می‌دانید؟

  از بیماری فشارخون چه می‌دانید؟

  فشار خون عموما جزو آن دسته از بیماریهاییست که با افزایش سن بالا میرود، البته از آنجایی که کودکان کمتر در معرض بیماری فشارخون هستند پزشکان کمتر به صورت مرتب به چک کردن فشار خون آنها میپردازند.در بزرگسالان نیز صرف نظر از سن فشارخون کمتر از 80/120 طبیعی میتوان دانست.

  فشارخون طبیعی در کودکان و نوزادان

  فشارخون نرمال در زمان کودکی پیوسته در حال تغییر است به طوریکه در صورتیکه کودک مبتلا به فشارخون نباشد در نوزادان فشارخون کمتر و با افزایش سن کودک فشار خون بیشتری را شاهد هستیم. البته این موارد جدای از ابتلای کودک به بیماری قند یا نارسایی کلیویست.یک قاعده کلی که اکثرا مورد ارجاع قرار میگیرد این است که در صورتیکه کودکی دارای فشارخونی بالاتر از نزدیک ۹۰ درصد همسالان خود باشد احتمالا به بیماری فشارخون مبتلاست.

   فشارخون طبیعی در نوجوانان، جوانان و میانسالان

  ممکن است تعجب آور باشد که با افزایش سن فشارخون نیز افزایش میابد اما فشارخون نرمال در تمام گروههای سنی مشابه میباشند. یعنی مقداری کمتری از 80/120، اولین عدد از ارقام بالا نمایشگر میزان بیشینه فشارخون در زمان انقباض قلب میباشد و دومین عدد نمایانگر کمترین میزان فشارخون در زمان انبساط عضله قلب است.

  اگر هرکدام از اعداد بالا مقدار بالاتری را نشان دهد فشارخون در حالت طبیعی و نرمال خود نمیباشد.

  فشارخون بالاتر از نرمال و فشارخون بالا

   افراد بزرگسال در صورتیکه دارای فشارخون انقباضی بالاتر از ۱۲۰ و کمتر از ۱۴۰ یا فشارخون انبساطی بالاتر از ۸۰ و کمتر از ۹۰ باشند میتوان گفت در معرض افزایش فشارخون قرار دارند و مستعد این بیماری هستند البته در صورتیکه اقدامی برای کاهش این مقدار انجام ندهند. بنابراین در صورتیکه این مقدار از عدد 90/140 بالاتر برود بدون شک دارای بیماری فشارخون هستید و پزشک شما حتما سبک خاصی از زندگی و عادات را برای کاهش فشارخون به شما توصیه میکند مانند ورزش و تحرک مداوم، کاهش وزن ، عدم استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی و صد البته نمک.

  فشارخون پایین

  فشارخون پایین کمتر از فشارخون بالا مشکل آفرین میباشد و در اغلب گروههای سنین افراد فشارخون کمتری از همسالان خود دارند.خیلی از افراد بدون تجربه کردن هیچ نشانه ای فشارخون کمتری از بدو تولد دارند.معمولا زمانیکه فشار در حالت انقباضی کمتر از ۹۰ باشد میتوان پی برد فشارخون کاهش یافته و در این زمان اصولا سرگیجه،حالت ضعف و بیحالی به شخص دست میدهد.بسیاری از اوقات مصرف داروها یا کم آبی بدن ممکن است باعث افت فشارخون شود و البته پزشک معالج بسته به شرایط تجویز متفاوتی برای این بیماری میدهد.

  چه چیزی باعث نامتعادل شدن فشارخون میشود؟

  در هرسنی فاکتورهای مشخصی ممکن است که باعث افزایش فشار خون شوند.مثلا در افراد معمولی مثلا تنباکو یا کافیین ممکن است در افزایش فشارخون اثر بگذارد.یا مثلا اندازه گیری فشارخون بلافاصله بعد از بیدارشدن یا ورزش کردن ممکن است باعث خطای خوانشی شود.عوامل محیطی مانند استرس نیز بخصوص در محیطهایی مثل بیمارستان یا مطب دکتر نیز ممکن است از دیگر عوامل موثر در زمان خوانش عدد فشارخون باشد که به فشارخون لباس سفید معروف است. در چنین مواقعی این افراد میبایست در خانه خود به اندازه گیری فشارخون بپردازند تا عددی دقیق تر بدست آید.

   

  انصراف از نظر