Close
(0) اقلام
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
تمام کالاها
  Filters
  تنظیمات
  جستجو

  5 تاثیر بد کم خوابی بر روی پوست که باید بدانید!

  5 تاثیر بد کم خوابی بر روی پوست که باید بدانید!

  درک اینکه کمبود خواب چه تاثیری بر سلامت پوست شما دارد، یک عامل کلیدی برای حفظ جوان سازی پوست است.

  عوامل متعددی وجود دارد که می تواند پوستتان را در معرض خطر قرار دهد – قرار گرفتن بیش از حد پوست در معرض تابش نور آفتاب، هیدراتاسیون( هیدراته نگه داشتن پوست)، رژیم غذایی  نامناسب، عدم تحرک و ورزش، رژیم نا درست مراقبت از پوست ، عدم رعایت بهداشت و کمبود خواب، از جمله مهمترین موارد قابل اشاره هستند.

  تا حداکثر حدود 20 سالگی تان، چهره ی شما درخشان است. جوان و شاداب بودن پوست تان شما را گول می زند. شما ممکن است فکر کنید که پوست شما آسیب پذیر نیست. اما حدس بزنید که چرا اینطور فکر می کنید؟ در واقع آسیب در لایه های زیری پوستتان پنهان است و هنگامی که شما بزرگتر می شوید، روند بازسازی سلول های پوست به تدریج کاهش می یابد و آسیب ها به آرامی به صورت علائم پیری پوست ظاهر می شوند. بنابراین مهم است در مورد همه عواملی که می تواند بر سلامتی و شادابی پوست شما تاثیر می گذارد، بدانید. در ادامه این مقاله به پنجعامل مهم در مورد این که اینکه چرا کمبود خواب بر روی پوست و چهره شما تاثیر منفی می گذارد، صحبت می کنیم:

  1. کمبود خواب باعث ترشح هورمون استرس می شود.

  خواب و استرس با یکدیگر رابطه ی دو طرفه دارند. همه ما می دانیم که اضطراب می تواند باعث ایجاد مشکلات خواب شود که کمتر شناخته شده است؛ کمبود خواب نیز می تواند استرس را افزایش دهد.

  آیا شما می دانید بعدا چه اتفاقی می افتد؟ در واقع سطح کورتیزول (نام هورمون استرس) افزایش می یابد، کلاژن پوست تجزیه می شود و شما آشکارا و واضح، آسیب را به صورت خشکی و چروک در پوست خود مشاهده می کنید. این تاثیرات در طی تحقیقاتی در سال 2014 با جستجو در مورد «ارتباط مغز و پوست» و نحوه چگونگی اثرات مضر استرس مزمن بر پیری پوست مشاهده شد.

  همچنین محققان دریافتند که هیچ درمان اثبات شده پزشکی که بتواند از استرس ایجاد شده یا از تشدید بیماری های پوستی و یا پیری پوست، جلوگیری کند یا آنها را درمان کند وجود ندارد. بنابراین، دفعه بعد که تصور کنید بهترین مرطوب کننده که پوست شما را از معرض آسیب های پوستی ناشی از شب بیداری، در امان نگه خواهد داشت، پیشنهاد می کنیم که دوباره و با تامل بیشتری فکر کنید!

  2. کمبود خواب باعث افت عملکرد سیستم ایمنی بدن شما می شود.

  بسیاری از مطالعات نشان داده اند که بی خوابی باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. هنگامی که سطح پاسخ دهی ایمنی بدن شما افت کند، در نتیجه بدنتان قادر به محافظت از بدن، از جمله پوست شما و محافظت از  میکرو ارگانیسم ها نخواهد بود، میکرو ارگانیسم ها در انتظار فرصتی برای حمله هستند که بتوانند در بدن شرایط انگلی ایجاد کنند.

  اگر شما بیماری های دائم (مادام العمر) و مزمن پوستی مانند التهاب پوستی، پسوریازیس( نام های دیگر این نوع بیماری صدفک یا داءالصدف است که از نوع مزمن خودایمنی است) و اگزما را تشخیص داده اید، احتمالا قبلا با این نوع بیماری ها آشنائی داشته اید.

  با یک سیستم ایمنی ضعیف، بیشتر احتمال دارد که به بیماری های دیگر نیز مبتلا شوید، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی. بنابراین به خودتان بستگی دارد که آیا سلامت پوست و سلامت کلی بدنتان را در عوض دستمزد اضافه کاری 15 روزه به خطر می اندازید یا خیر!

  3. کمبود خواب باعث  پیری پوست می شود.

  در تحقیق مطالعاتی سال 2013 توسط استی لادر که بر روی خانم های در رنج سنی 30 تا 49 سال انجام شد، محققان متوجه شدند که خواب رونده های ضعیف ( افرادی که خواب آن ها نامنظم است و بی خوابی دارند) بیشتر در معرض علائم مختلف پیری پوست قرار دارند، در حالی که کسانی که به طور مرتب خواب کافی دارند احتمال بیشتری وجود دارد که در برابر این نوع علائم مقاومت کنند.

  درست مثل هر سلول دیگری که در بدن شما وجود دارد، سلول های پوست شما نیز این ویژگی را دارند هنگامی که شما خواب هستید پوست شما را نوسازی و ترمیم می کنند. توضیح دقیق تر این موضوع در بخش بعدی بیان شده است.

  4. کمبود خواب بدن شما را از ترمیم و جوان سازی محروم می کند.

  هنگامی که شما خواب هستید، بدن به حالت تعادل می رسد. سلول های شما از این فرصت مصرفِ کمِ انرژی استفاده می کنند و برای تسهیل ترمیم و نوسازی و جوان سازی سلولی در آن( پوست) شیار ایجاد می کنند. به همین دلیل است که داشتن خواب کافی در حفظ پوست، بدن و حتی سلامتی ذهن شما ضروری است.

  بر اساس نتایج مطالعات منتشر شده در مجله بالینی وآزمایشات پوستی، که کم آبی پوست و ادراکات ظاهر پوستی 60 زن را مورد بررسی قرار، این نتیجه بیان شد که افرادی که به خوبی و اندازه کافی می خوابند قادر به مقابله با علل درونی پیری پوست هستند، این افراد محافظ پوستی بهتری دارند و از شیوه خوب خوابیدن خود راضی تر هستند.

  اسید های هیالورونیک و پپتید (زنجیره ای از اسیدهای آمینه که بلوک های ساختمانی پروتئین در پوست هستند) موجود در کرم شما می تواند اثرات مفیدی برای پوست شما داشته باشد. با این حال، هیچ کدام از عوامل جوان سازی پوست حتی به قدرت و قابلیت عامل خواب، نزدیک نیستند.

  5. کمبود خواب باعث می شود که وزن شما افزایش یافته و باعث افتادگی و سستی پوست شود.

  شما می دانید که حتی بهترین مرطوب کننده پوست خشک نیز  قادر نخواهد بود تا پوست شما را از افتادگی و سستی در امان نگه دارد، هنگامی که وزن شما افزایش می یابد، پوست شما در نهایت سست و افتاده می شود.

  کمبود خواب شدید(مزمن) باعث می شود که بدن برای جبران بی خواب، هورمون گرلین بیشتری تولید کند، این یک نوع هورمون گرسنگی است که به مغز شما می گوید که شما گرسنه هستید.

  نتیجه گیری

  پوست شما می تواند از محصولات زیبایی بی شماری بهره مند شود، اما اگر شما از این نوع محصولات انتظار بهبود طولانی مدت داشته باشید و بخواهید که همیشه با این نوع محصولات زیبایی خود را حفظ کنید باید به شما بگوییم که هیچ عاملی نمی تواند به اندازه خواب مناسب در حفظ زیبایی شما به طور دائم، تاثیر گذار باشد.

  انصراف از نظر