Close
(0) اقلام
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
تمام کالاها

  با رایج ترین استانداردهای ISO آشنا شوید

  با رایج ترین استانداردهای ISO آشنا شوید

  ISO یا سازمان بین المللی استاندارد سازی (The International Organization for Standardization) ، متشکل از نمایندگان سازمان های استاندارد ملی است. این سازمان در 23 فوریه سال 1947 تأسیس شده و استانداردهای انحصاری، صنعتی و تجاری را در سراسر جهان گسترش می دهد. این دفتر مرکزی در ژنو سوئیس مستقر است و از مارس 2017 در 162 کشور کار می کند.

  استانداردها دارای حق کپی رایت هستند و بیشتر آنها باید خریداری شوند. با این حال، حدود 300 استاندارد که توسط ISO و کمیته فنی مشترک 1 IEC(JTC1) تولید شده اند، به صورت آزاد می باشند و در دسترس عموم قرار دارند.

   

  استانداردهای رایج

  استانداردهای سیستم مدیریت، از جمله رایج ترین استانداردهای ISO می باشند.

   

  ISO 9001 مدیریت کیفیت

  خانواده ISO 9000 به جنبه های مختلف مدیریت کیفیت می پردازد و شامل برخی از استانداردهای شناخته شده ISO هستند. این استانداردها، ابزار و راهنمایی را برای شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند محصولات و خدماتشان مطابق نیازهای مشتری باشد، فراهم می کنند.

  ISO 9001، معیاری برای سیستم مدیریت کیفیت تعیین می کند. این استاندارد تنها استاندارد در این خانواده است که می تواند به صورت گواهینامه باشد (که البته الزامی نیست). این استاندارد مبتنی بر یک سری اصول مدیریت کیفیت شامل تمرکز قوی بر مشتری، انگیزه و مفهوم مدیریت عالی، رویکرد فرآیند و بهبود مستمر است. این استاندارد تضمین می کند که محصولات و خدمات با کیفیت بالا به مشتریان عرضه شود و در نتیجه منجر به سود زیادی نیز شود.  

   

  ISO/IEC 27001 مدیریت امنیت اطلاعات

  استانداردهای ISO/IEC 27001 به سازمان ها کمک می کنند تا از اطلاعات با ارزشمندشان محافظت کنند. استفاده از این خانواده استاندارد، به سازمان شما کمک می کند تا امنیت دارایی ها را مانند اطلاعات مالی، مالکیت معنوی، جزئیات کارکنان یا اطلاعاتی را که توسط اشخاص ثالث به شما داده می شوند، مدیریت کنید. این استاندارد، مقرراتی را برای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) فراهم می کند.

   

  ISO 14001 مدیریت زیست محیطی

  خانواده استانداردهای ISO 14001، ابزارهای عملی را برای شرکت ها و سازمان هایی که به دنبال مدیریت مسئولیت های زیست محیطی شان هستند، فراهم می کند.

  ISO 14001:2015 و استانداردهای پشتیبان آن مانند ISO 14006:2011، بر روی سیستم های زیست محیطی متمرکز هستند. استانداردهای دیگر در این خانواده، بر روی رویکردهای ویژه ای مانند حسابرسی و بررسی، ارتباطات، برچسب گذاری و آنالیز چرخه ی زندگی و همچنین چالش های زیست محیطی مانند تغییرات آب و هوا تمرکز دارند.

   

  ISO 8601 فرمت تاریخ و زمان

  این استاندارد می تواند توسط هر کسی که می خواهد از یک روش استاندارد برای نشان دادن تاریخ و زمان استفاده کند، استفاده شود. این باعث می شود تا شک و تردید در ارتباط های بین المللی از بین برود.

   

  ISO 22000 مدیریت سلامت مواد غذایی

  خانواده استانداردهای ISO 22000 به مدیریت سلامت مواد غذایی می پردازد. عواقب مواد غذایی نا سالم بسیار جدی می باشد و استانداردهای ISO مدیریت سلامت مواد غذایی، به سازمان ها کمک می کنند تا خطرات مواد غذایی را شناسایی و کنترل کنند. امروزه، محصولات غذایی مکررا از مرزهای بین المللی عبور می کنند، به همین دلیل استانداردهای بین المللی ای نیاز است تا سلامت زنجیره ی تامین غذای جهانی را تضمین کند.

   

  ISO 639 کدهای زبانی

  ISO 639، یک استاندارد بین المللی برای کدهای زبانی ست. هدف ISO 639، ایجاد کدهای شناخته شده ی بین المللی(با 2، 3 یا 4 حرف) به نمایندگی از زبان ها می باشد. این کدها به طور گسترده در بسیاری از رشته های مختلف استفاده می شوند مانند: اهداف کتابشناسی و فهرست کتب در جوامع کتابخانه ای، و همچنین سیستم های کامپیوتری، و نسخه های مختلف زبان وب سایت ها.  

   

  ISO 20121 رویدادهای پایدار

  رویدادها می توانند برای منابع، محیط و جامعه مان هزینه های سنگینی در بر داشته باشند. می توانند زباله های قابل توجهی را ایجاد کنند و به منابع محلی مانند آب یا انرژی آسیب برسانند و حتی تنش هایی را در جوامع محلی ایجاد کنند. با ISO 20121، می توانید رویدادهایتان را بدون توجه به اندازه یا نوع آن، پایدار سازید. ISO 20121، بهترین روش را برای کمک به شما در مدیریت رویداد و کنترل تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی آن، فراهم می کند. این استاندارد می تواند برای هر نوع رویدادی استفاده شود از فستیوال های موسیقی گرفته تا اردوهای مدرسه.

   

  ISO 4217 کدهای مربوط به ارز

  ISO 4217، یک استاندارد بین المللی برای کدهای مربوط به ارز می باشد. جدیدترین نسخه آن، ISO 4217: 2015 می باشد. هدف ISO 4217 : 2015، ایجاد کدهای شناخته شده بین المللی برای ارزها می باشد. ارزها می توانند به دو روش به صورت کد نمایش داده شوند:  کد سه حرفی و کد عددی سه رقمی.

   

  ISO 45001 ایمنی و بهداشت حرفه ای(شغلی)

  روزانه بیش از 6300 نفر بر اثر حوادث و بیماری های مربوط به کار از بین می روند. برای مقابله با این مشکل، استاندارد ISO 45001، سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را توسعه می دهد. مقرراتی که به سازمان ها کمک می کند تا با ایجاد چارچوبی برای بهبود امنیت کارکنان، بار تلفات را کاهش دهند و همچنین خطرات محل کار را کاهش دهند و محیط کاری بهتر و امن تری را در سراسر جهان ایجاد کنند.

   

  ISO 26000 مسئولیت اجتماعی

  سازمان ها و کسب و کار ها در یک محیط بسته کار نمی کنند. آنها با جامعه و محیط زیست در تعامل هستند. ISO 26000، راهنمایی را برای اینکه سازمان ها و کسب و کارها به صورت مسئول اجتماعی عمل کنند، ارائه می دهد. به این معنی که به صورت اخلاقی و شفاف عمل کنند تا باعث سلامت و رفاه جامعه شوند.

   

  ISO 37001 سیستم های مدیریت ضد رشوه خواری

  رشوه، جزو یکی از مخرب ترین و چالش برانگیزترین موضوعات می باشد. هر ساله بیش از یک تریلیون دلار، رشوه پرداخت می شود و عواقب آن فاجعه بار است که شامل کاهش کیفیت زندگی، افزایش فقر وکاهش اعتماد عمومی است. ISO 37001، استاندارد جدیدی را برای مقابله با رشوه خواری توسعه داده است و کمک می کند تا فرهنگ اخلاقی تجارت نیز گسترده شود. سیستم های مدیریت ضد رشوه خواری، مجموعه ای از اقدامات را برای کمک به سازمان ها برای جلوگیری و شناسایی رشوه خواری تعیین می کنند که اینها شامل تصویب یک سیاست ضد رشوه خواری، تعیین یک فرد برای نظارت بر رعایت و عدم قبول رشوه، آموزش، ارزیابی ریسک و رسیدگی به امور مربوط به پروژه ها و همکاران کسب و کار، اجرای کنترل های مالی و تجاری و ایجاد مراحل گزارشگری و تحقیق است.

   

  ISO 31000 مدیریت ریسک

  ریسک ها می توانند بر روی عملکرد اقتصادی و شهرت حرفه ای تاثیر گذار باشند و همچنین نتایج زیست محیطی، ایمنی و اجتماعی داشته باشند. بنابراین، مدیریت ریسک به طور مؤثر به سازمانها کمک می کند تا در محیطی نا مطمئن به کار خود ادامه دهند. استفاده از ISO 31000 به سازمان ها کمک می کند تا امکان دستیابی به اهدافشان را افزایش دهند. فرصت ها و تهدید ها را بهتر شناسایی کنند و برای کاهش ریسک، از منابع به طور موثر استفاده کنند. ISO 31000، اصول، چارچوب و فرآیند مدیریت ریسک را فراهم می کند. این استاندارد می تواند توسط هر سازمانی بدون توجه به اندازه، فعالیت یا بخش آن مورد استفاده قرار گیرد.

   

  ISO 13485 دستگاه های پزشکی

  ایمنی و کیفیت در صنعت دستگاه های پزشکی، بسیار مهم می باشند. قوانین نظارتی به شدت در هر مرحله از تولید محصول اجرا می شوند. ISO 13485 دستگاه های پزشکی- سیستم های مدیریت کیفیت- یک استاندارد بین المللی پذیرفته شده است که قوانینی را برای اهداف نظارتی به خصوص در صنعت دستگاه های پزشکی، ایجاد می کند. اخیرا با نسخه جدید در مارس 2016 منتشر شده است.

   

  ISO 50001 مدیریت انرژی

  استفاده بهینه از انرژی به سازمان ها کمک می کند تا پول هایشان را ذخیره کنند و همچنین به حفظ منابع و مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک می کند. ISO 50001 از همه ی بخش های سازمان ها حمایت می کند تا از طریق توسعه یک سیستم مدیریت انرژی (EnMS) از انرژی به طور بهینه استفاده کنند. ISO 50001 : 2011 ، چارچوبی از قوانین را برای سازمان ها فراهم می کند:

  • سیاستی برای استفاده ی بهینه از انرژی توسعه دهید.
  • اهدافی را برای رویارویی با این سیاست تعیین کنید.
  • از داده ها برای درک بهتر استفاده کنید و تصمیماتی برای استفاده از انرژی اتخاذ کنید.
  • نتایج را اندازه گیری کنید.
  • بررسی کنید که چه مقدار این سیاست خوب بوده است و به طور مداوم مدیریت انرژی را بهبود بخشید.

   

  ISO 3166 کد کشورها

  ISO 3166، استاندارد بین المللی برای کد کشورها و زیر بخش های آنها می باشد. هدف ISO 3166 ، تعریف کدهای حرفی و/یا عددی شناخته شده بین المللی است تا در مراجعه به کشورها و زیر بخش های آنها، از آن کد ها استفاده کنیم. به جای استفاده کردن از نام کشورها، استفاده از کدها موجب صرفه جویی در زمان و اجتناب از خطا می شود. برای مثال، سیستم های نام گذاری دامنه اینترنتی از کدها برای تعریف نام دامنه استفاده می کنند مانند «fr» برای فرانسه، «au» برای استرالیا. علاوه بر این، کدهای موجود در پاسپورت ها برای تعیین ملیت افراد می باشند.

  انصراف از نظر