Close
(0) اقلام
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
تمام کالاها

  10 گام تا داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کودکان

  10 گام تا داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کودکان

  اگر شما صاحب فرزند و یا فرزندانی هستید، قطعا یکی از دغدغه های مهمتان تغذیه آن ها است. چرا که تغذیه در روند رشد کودک و آینده سلامت جسمی و روانی او بسیار مهم است. با این حال برای افزایش سلامتی کودکانتان (تغذیه سالم کودکان) نیازی به مدرک تحصیلی ندارید. شما می توانید با دنبال نمودن برخی از دستورالعمل های غذایی فرزندان خود را به تغذیه صحیح و حفظ وزن سالم، تشویق کنید.

  در ادامه به بیان 10 نکته طلایی و کلیدی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کودکان می پردازیم.

  تصمیم گیرنده نهایی شما هستید

  والدین خطوط تغذیه خانواده را کنترل می کنند. شما تصمیم می گیرید کدام غذاها را بخرید و چه زمانی آن ها را تهیه کنید. اگرچه بچه ها والدین خود را برای غذاهای کمتر مغذی، اذیت خواهند کرد، اما بزرگسالان باید تصمیم بگیرند که کدام غذاها به طور منظم در خانه مصرف شود. در این صورت بچه ها گرسنه نخواهند شد. آن ها غذاهایی که در قفسه و در یخچال خانه در دسترس است را می خورند. اگر میان وعده ی مورد علاقه کودکانتان از مواد مغذی نباشد، شما فقط می توانید آن را یک بار در یک زمان بخرید، در این صورت آن ها میان وعده ی مورد علاقه خود را نیز در وعده های غذایی شان  خواهند داشت.

  به کودکان آزادی بیشتری دهید

  از غذاهایی که پیشنهاد می دهید، بچه ها می توانند انتخاب کنند که چه غذایی بخورند و یا این که شاید بخواهند همه نوع غذایی بخورند. باید در این مورد به بچه ها بگوییم. برنامه غذایی و زمان غذا را به طور منظم برنامه ریزی کنید. از انتخاب هایی که ارائه می دهید، به آن ها اجازه دهید که خودشان انتخاب کنند چه چیزی و به چه مقدار از غذا بخورند. این ممکن است آزادی کمی بیش از حد به نظر برسد. اما اگر شما از مرحله ای که در ابتدا ذکر شد پیروی کنید، بچه های شما تنها از غذاهایی که می خرید و برای خوردن آماده می کنید، انتخاب می کنند.

  از روش بشقاب تمیز خارج شوید!

  از روش بشقاب تمیز (clean-plate) خارج شوید. اجازه دهید بچه ها از خوردن غذا لذت ببرند. وقتی که احساس می کنند به اندازه کافی خورده اند، دیگر از آن ها نخواهید که تمام غذای خود را بخورند. بسیاری از والدین تحت قانون بشقاب تمیز بزرگ شده اند، اما این رویکرد به بچه ها کمک نمی کند که به بدن خود گوش فرا دهند تا متوجه شوند کی سیر می شوند. وقتی بچه ها متوجه سیری خود شوند و به احساسات سیری خود پاسخ دهند، احتمال کمتری وجود دارد که به پر خوری روی بیاورند.

  از کودک یا کودکان کم سنتان شروع کنید

  از کودک یا کودکان کم سنتان شروع کنید. اولویت ها و تنظیمات غذایی روز به روز در حال توسعه است و در انواع مختلفی ارائه می شود. دوست داشتن و دوست نداشتن در کودکان شما شکل می گیرد. - حتی زمانی که آن ها نوزاد هستند.- شما ممکن است نیاز باشد برای چندین بار برای کودکتان، غذایی جدید تهیه و سرو کنید تا کودک آن غذا را بخورد. کودکتان را مجبور به خوردن غذا نکنید، اما از او بخواهید که چند لقمه کوچک غذا بخورد. اما از فرزندان بزرگتان بخواهید که حتما یک لقمه غذا را بخورند.

  بازنویسی منوی غذایی بچه ها

  چه کسی می گوید بچه ها فقط هات داگ، پیتزا، برگر و ماکارونی و پنیر دوست دارند؟ هنگام غذا خوردن، به کوکانتان اجازه دهید که غذاهای تازه را امتحان کنند. آن ها ممکن است شما را با تمایل خود برای امتحان این نوع غذاها، شگفت زده کنند. شما می توانید با خواستن از کودکان خود، سعی کنند از غذاها و یا پیش غذایی که شما برای آن ها سفارش می دهید، کمی امتحان کنند.

  میزان کالری نوشیدنی ها را در نظر بگیرید

  میزان کالری نوشیدنی ها را در نظر بگیرید. سودا و سایر نوشیدنی های شیرین در بدن کالری اضافی تولید می کند و منجر به یک رژیم غذایی ناسالم می شود. آب و شیر بهترین نوشیدنی برای بچه ها است. آب میوه نیز زمانی برای بدن مفید و سالم است که 100٪ ارگانیک و طبیعی باشد، اما نباید بچه ها زیاد از آن استفاده کنند – 4 الی 6 اونس در روز برای پیش دبستانی ها کافی است.

  از شیرینی ها به موقع استفاده کنید

  از شیرینی ها در زمان مناسب استفاده کنید. شیرینی ها گاه به گاه خوب هستند، اما دسر را دلیل اصلی خوردن شام تلقی نکنید. هنگامی که از دسر به عنوان یک هضم کننده بعد از خوردن شام استفاده شود، بچه ها به طور طبیعی میل بیشتری به کوپ کیک( نوعی کیک کوچک) نسبت به کلم بروکلی پیدا می کنند. سعی کنید از غذاهای خنثی استفاده نکنید.

  با ابزارهای دیگری، جز غذا ابراز محبت کنید

  اغلب اوقات، غذا روش چندان مناسبی برای ابراز دوست داشتن نیست. راه های بهتر برای گفتن «من تو را دوست دارم.» وجود دارد. هنگامی که از غذا برای جایزه دادن به بچه ها و نشان دادن عواطف خود نسبت به آن ها استفاده کنید، آن ها ممکن است برای مقابله با استرس یا سایر احساسات شروع به مصرف مواد غذایی کنند. به جای رفتارهای غذایی برای جلب مهربانی خود نسبت به فرزندانتان؛ آن ها را در آغوش بگیرید و به اصطلاح قربان صدقه آن ها روید.

  الگوی درستی برای فرزندانتان باشید

  بچه ها همان کاری را انجام می دهند که شما انجام می دهید. یک الگو باشید و خودتان سالم غذا بخورید. هنگام تلاش برای آموزش عادات غذایی خوب به فرزندانتان، سعی کنید بهترین نمونه را انتخاب کنید. میان وعده های (تنقلات) مغذی را انتخاب کنید، غذا را بر سر میز  بخورید و در حین غذا خوردن جست و خیز نکنید.

  مدت زمان استفاده از تکنولوژی را محدود کنید

  زمان دیدن تلویزیون و استفاده از کامپیوتر، تبلت و تلفن های همراه را محدود کنید. هنگامی که در حال دیدن تلویزیون و استفاده از کامپیوتر، تبلت و تلفن های همراه هستید، شما بی درنگ از خوردن غذا اجتناب خواهید کرد و به فعالیت و تحرک واداشته (تشویق) خواهید شد. تحقیقات نشان داده است بچه هایی که تماشای تلویزیون را کاهش می دهند، درصد چربی بدنشان نیز کاهش می یابد. هنگامی که زمان استفاده از  تلویزیون و کامپیوتر محدود شود، آن ها چیزهای فعال تر و بهتری را برای انجام کار پیدا خواهند کرد. محدود کردن موارد فوق به این معنی است که شما زمان بیشتری را برای بودن با هم خواهید داشت.

  از با هم بودنتان لذت ببرید!

  انصراف از نظر